Dersler

Microsoft Excel ile Ekstrapolasyon Lagrange Yöntemi Örneği

     Merhaba Arkadaşlar;
Bugün ekstrapolasyon lagrange yöntemini kullanarak Microsoft Excel de nasıl eğri uydurma yapabiliriz bunu göstereceğiz . Umarım faydalı olur. 
Optimizasyon yaparken kullanacağınız bu yöntemde uzun işlemler yapmak yerine excelden yardım alarak sonuca saniyeler içerisinde kavuşacaksınız.

 

                      t   -t^2/2

I=       1         ∫  ℮       dt

√2π            -tOlasılık yoğunluk fonksiyon integrali istatistikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu integral bilinen elemental yollarla alınamaz. Bu nedenle olasılık hesaplarında çizelge değerlerinden yararlanılır . Aşağıdaki çizelgede bazı t değerlerine karşılık integral değerleri verilmiştir. buna göre t=0,8 ve t=1,5 değerleri için excel de çözüm yapalım.

x=t dir
Bütün x ve t değerlerini seçip ekle menüsünden dağılım grafiğini seçeriz

Sonra size uygun olan bir grafik türünü seçebilirsiniz.
Sonraki adımda grafik üzerine gelip sağ tuş yapıp eğilim çizgisi ekle butonu tıklanır. Ayrıca burada grafik üzerinde denklem gösterme ve grafik üzerinde R^2değerini göster butonları aktifleştirilir.

R^2 değerinin 1 ve 1′ e  en yakın değer olacak şekilde üstsel, doğrusal, logaritmik vb. işaretlemeler denenerek seçilir.

t=0,8 ve t=1,5 değerlerini bulmak için ise grafik üstündeki denklemde t değerleri girilerek bulunur.

Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu