Mühendislik Harikaları

Uzaya Giden Bir Karayolu “Eshima Ohashi Bridge”

Batı Japonya’da bulunan Eshima Ohashi Köprüsü, bir yoldan daha çok bir roller coaster gibi görünüyor. Shimane Eyaletindeki Matsue kentini Tottori Eyaletindeki Sakaiminato’ya bağlar ve temelde uzaya giden bir karayolunu andırır. Dünyanın en muhteşem köprüleri arasında yer alan yapı üzerinde sürüş yapan sürücüler için eşsiz bir heyecan yaşatır. 

      Köprü iki şeritli bir beton yoldur. Gemilerin altından geçmesine izin veren dik eğimli bir eğime sahiptir. Köprü 11.3 metre genişliğinde 1,44 km uzunluğundadır. Japonya’daki en büyük rijit çerçeve köprüsüdür.Süper dik eğim ve gökyüzüne bir köprü olma görüntüsü nedeniyle Roller Coaster Bridge takma adı verilmiştir.

 

Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu