Mühendislik Harikaları

ikonik Mimari Örneği ‘La Guettier’

      Fransa’nın Cagnes-sur-men bölgesinde yer alan La Guettier Fransa’nın ilk açık hava konseptiyle kurulan alışveriş merkezi Polygone Riviera içerisinde yer alıyor.
      2015’de kapılarını ziyaretçilerine açan Polygone Riviera’nın inşaat süresi 3 yıl sürmüştür. içerisinde toplam 100 adet dükkan, sinema ve restoran bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezi sadece açık hava konseptiyle dikkat çekmiyor, aynı zamanda içerisinde bulunan ikonik yapılarıyla da dikkat çekiyor.
      Bu ikonik mimari örneklerden bir tanesi de içerisine girilebilen heykel olan ‘La Guettier’ dir. Fransızcada ‘gözcü’ anlamına gelen eserin tasarımcısı Sacha Sonso’dur. 22 m boyundaki bu mimari hem bir heykel olarak hem de içine girilip gezilebilen bir yapı olarak tasarlanmıştır. Cephe kaplamasında cam kullanılmıştır. Toplam 4 kata sahip olan bu mimari yapının ilk iki katı, yapıyla aynı adı taşıyan restoran olarak ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü katları ise Polygone Riviera’nın idari katları olarak kullanılmaktadır.
 

     Her yıl birçok turistin uğrak noktası olan Polygone Riviera’nın ilham noktası Amerika’nın yaşam tarzından alınmıştır.

Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu