Mühendislik Harikaları

The Falkirk Wheel

       Falkirk Tekerleği, İskoçya’nın merkezindeki Forth & Clyde ve Union kanallarını birbirine bağlamak için kullanılan dünyanın tek dönen gemi asansörüdür. 

       Falkirk Tekerleği, 21. yüzyıla, en son teknolojiye sahip olan muhteşem bir mekanik harikasıdır. İskoçya’nın geleneksel mühendislik uzmanlığına layık bir ikonik dönüm noktası olarak tanınmaktadır.


       Farklı seviylerdeki Union Knalı ile Forth-Clyde kanalını bağlayan inşaat mühendisliği ve mekine mühendisliğinin kombinasyonundan ortaya çıkan bir projedir.         Masif çelik kolları ve arasında teknelerin içine yerleştiği su haznesi ile ilginç bir görünüm arz eder.  İki kanal arasındaki 24 metrelik seviye farkını aşmak isteyen gemi yapının alt kısmından girip, yapının dönmesi ile üst kısımdaki köprü kanal sistemine ulaşıp yoluna devam eder. Falkirk Wheel aynı anda 30 metrelik dört tekneyi nakledebilecek kapasiteye sahiptir. 180 derecelik dönüşünü 5.5 dakikada tamamlayan asansör bu 180 derecelik dönüş için de çok az bir enerji harcamaktadır.


Kaynaklar: www.dmaeuropa.com
                  www.ekoyapidergisi.org
                  www.visitscotland.com


Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu