Mühendislik Harikaları

Troll Platformu-Norveç

         
         Troll Platformu yapımına 1991 yılında başlanılan dev petrol ve doğalgaz üretim platformudur. Kendi sınıfında en büyükler arasında yer alan bu karmaşık mühendislik projesi “Norske Shell” şirketi için “Norwegian Contractors” tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde ise “Statoil” tarafından işletilmektedir.

        Troll Platformu’nun toplam yüksekliği 472 m ve ağırlığı 656.000 tondur. Deniz seviyesinden 303 metre aşağıda temel üzerine yerleştirilmiştir. Platformun duvarlarını oluşturan ayaklar ise 1 metre kalınlığındadır. Bu koca mühendislik platformu iki aşamada inşa edilmiştir. İlk önce temel kısım inşa edilip batırılmış, güverte kısmı ise Rogaland’a bağlı Vats’dan 200 km uzak olan yerde inşa edilip daha sonra platformun bulunacağı yere taşınmıştır. Bu taşıma işlemi 1996’da toplam yedi gün sürmüş ve bu süreç televizyonlarda gösterilmiştir. Platform derin kazık teknolojisiyle güçlendirilmiş beton tekniği ile inşa edilmiştir. 

Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu