Haberler

“Kuşlar Ölmesin” diye Enerji Nakil Hatlarında Önlem

       Artvin Çoruh EDAŞ İl Müdürlüğü göçmen kuşların rotası üzerinde bulunan enerji nakil hatlarının kuşların ölümüne sebep vermemesi amacıyla “Enerji Nakil Hatları İzolasyonu” projesini başlattı.

    “Kuşlar ölmesin” sloganıyla yola çıkan müdürlük bu projeyle aynı zamanda elektrik kesintilerinin önüne geçmeyi de planlıyor.

       Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç güzergahlarında en az on noktada enerji nakil hatları izole edilerek kuş ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Özellikle kanat açıklığı fazla olan kuşların elektrik tellerine konarak, kısa devreye maruz kaldığını belirten yetkililer tespit edilen noktalardaki tellere yalıtkan malzeme monte ederek , hem kuşların ölümünü engellemiş oluyorlar hem de elektrik kesintilerinin önüne geçmiş bulunuyorlar.

       İzole edilecek noktaların doğal yollarla tespit edildiğini söyleyen EDAŞ İl Müdürü göçmen kuşların göç yollarını ve hareketlerini değiştirmesi ihtimaline karşı daha çok lokasyon da izolasyon yapılması gerektiğini belirtti. 

Foto Kaynak

Daha Fazla Göster

Nevra Eker

Lisans ve yüksek lisans eğitimimi Frat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nde tamanladıktan sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulundum. 2017 yılında Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevine başladım. Günümüzde Harran Üniversitesi'nde doktora eğitimime ve Mühendis Çekmecesi'ndeki görevime devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu