Yazarlık

Arkadaşlar Bildiğiniz Üzere Mühendis Çekmecesi 2017’ de Kar Amacı Gütmeden Meslektaşlarımıza, Aday Kardeşlerimize ve Tüm Gelişime Açık Olanlara Yardımcı Olmak İçin Kuruldu. Bizlere Verdiğiniz Manevi Destek Sayesinde Daha Cesaretlendik ve Büyümeye Karar Verdik. 2017 Yılında 2 Kişi Olarak Başladığımız Bu Yolda Ne Kadar Kalabalık Olursak O Kadar İyi Dedik ve Yazar Alımlarına Başladık. Artık Sizleri de Aramızda Görmek İstiyoruz.

Yeni Yazar Almamızda ki Amacımız Nedir?

Vizyonumuz Doğrultusunda Tüm Mühendislik Dalları ve Beraber Çalışılan Meslek Grupları Alanlarında Daha Geniş Yelpazede Daha Kaliteli Bilgileri Daha Hızlı Sunmak.

Mühendis Çekmecesinde Kimler Yazabilir?

Alanında Uzman Mühendis, Mimar, Teknikerler. Aynı Zamanda Mühendislik ve Mimarlık Öğrencileri.

Nasıl Başvurabilirsiniz? (Çok Kolay 😊)

Sitemize Kendi Bilgileriniz ile Üye Olduktan Sonra muhendiscekmecesi@gmail.com Adresine Yazar Başvurusu Konu Başlığı ile Üye Adınızı ve Telefon Numaranızı Yazarak Göndermeniz Yeterli. Editörlerimizin Onayından Sonra Hemen Yazılarınızı Yazmaya Başlayabilirsiniz. Editörler Gün İçerisinde Yazarlık Başvurunuzu Değerlendirip Size Bilgi Verecektir.

Neler Yazılabilir?

Sektörel Haberler, Yeni Mesleki Gelişmeler, Değişen veya Yeni Ortaya Çıkan Kanun, Yönetmelik vb. Yayınlar, Sektörel Gözlemlere Dayalı Şahsi Makaleler (Köşe Yazısı), Paket Program Kullanımları veya ipuçları, Mesleki Pratik Bilgiler gibi Ana Başlıklarla Anlatmaya Çalıştığımız Konunun Özünde İse Kısaca Mesleki Hayatımızda İhtiyaç Duyabileceğimiz Bize Artı Değer Katacak, Başka Ortamlarda Kolaylıkla Bulamadığımız Bilgiler Diyebiliriz.

Yazarlık Kademeleri Neler?

 • İçerik Sağlayıcı: Üyeliğiniz İçerik Sağlayıcı Olarak Onaylandıktan Sonra Yazılarınızı direk sitede bulunan kullanıcı panelinizden yazabilirsiniz. Yazılarınız Askıya Alınır ve editör kontrolünden hemen sonra Sizin Adınızla yayınlanır.
 • Yazar: İçerik Sağlayıcı Olarak Yazdığınız Yazılar (1 Ay İçinde Minimum 5 Makale), Yayın tarihinden itibaren 2 Hafta İçerisinde Yazı Başına, Hile Olmadan 500 Tıklanma Alırsa Terfi Ederek Yazar Oluyorsunuz. Editör Onayına Gerek Kalmadan Yazılarınızı Bizzat Yayınlıyorsunuz ve Yazı Başına Aldığınız Ücret Artıyor.
 • Editör: İçerik Sağlayıcı Olduktan İtibaren Bizimle Beraber 3 Ayını Dolduran ve Yazar Olarak Yazdığı Yazıları (1 Ay İçinde 8 Makale) Yayın Tarihinden İtibaren 2 Hafta İçerisinde En Az 500 Tıklanma Alırsa Editör Olmaya Hak Kazanıyorsunuz. Alt Kademe Yazarların Yazılarını Onaylama ve Düzeltme Yetkisini Alıyorsunuz. Sorumluluklarının artması ile beraber Standart Ücretlendirme Tarifesinden Çok daha avantajlı bir ücretlendirme tarifesine de tabi oluyor, Aynı Zamanda Daha Farklı Yöntemler ile Site Üzerinden Para Kazanma imkânı yakalıyorsunuz.

Maddi Gelir Elde Etme

Bizler, Yaklaşık 2 Yıldır Yayında Olan Sitemizden ve Sosyal Medya Hesaplarımızdan, Kar Amacı Gütmediğimizden Gelir Elde Etmedik. Ama Yazar Kadromuzun Artması ile Web Sitemizde Göstereceğimiz Reklamlardan Gelir Etmeye Başlayacağız ve Bu Geliri de Sizlerle Severek Paylaşacağız.

Ücretlendirme Tarifeleri

 • 250-500 Kelime Arası Bir Yazıda 500 Okunmadan Sonra = 2,5 TL – 3 TL
 • 501-750 Kelime Arası Bir Yazıda 500 Okunmadan Sonra = 3 TL – 3,5 TL
 • +751 Kelimelik Bir Yazıda 500 Okunmadan Sonra = 3,5 TL – 4 TL
 • Yukarıdaki Tarife Sırasıyla İçerik Sağlayıcı ve Yazar Tarifesidir.
 • Editör Ekibinin Ücretlendirme Tarifesi Daha Avantajlı Olup Terfi Edenlere Yönetim Tarafından Özel Olarak Beyan Edilecektir.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

 • Ücretlendirme Tarifelerinde Belirtilen Okunma Sayılarında Hile Tespit Edilirse Ödeme Olmayacaktır.
 • Ödeme Alınan Bir Yazıdan Okunma Sayısı Artsa Dahi Tekrar Ücret Talep Edilemeyecektir.
 • Ödemeler, Hesabınızda 50 TL Biriktikten Sonra Mail ile Talep Edilebilecek ve Vereceğiniz Iban Numaralı Hesaba 1 Hafta İçerisinde Tarafımızca Havale veya Eft Yolu ile Aktarılacak.
 • Hesabınızda Ne Kadar Para Biriktiği, Tarafımızca Tutulan ve Sizin Adınıza Açılan Bir Dosyada Google Analytics Raporları ile Beraber Mail Yolu ile 2 Haftada Bir Size Yayınlanacak. 2 Hafta Beklemek İstemeyen Yazarlarımız Bir Gün Önceden Mevcut Durumunu Görmek İstediğini Belirten Bir e-posta ile Bize Ulaşabilir.

Yazıların Tıklanma Başı Okunma Süreleri, Hangi IP Adresinden, Hangi Lokasyondan Ne Kadar Tıklanma Aldığı gibi Bilgiler Google Analytics Tarafından Takip Ediliyor Olacak ve Haksız Bir Şekilde Kazanç Sağlamak İçin Kendi Yazılarınızı Defalarca Tıkladığınız veya Doğal Yollardan Trafik Almadığınız Tespit Edilirse Ödeme Alamayacaksınız ve Tekrarlanması Durumunda Yazarlığınız İptal Edilecektir.

Mühendis Çekmecesi Yazarlık Kuralları

 • İçerik Sağlayıcı, Yazar, Kıdemli Yazar ve Editör Grupları Bu Yazıda Yazar Olarak Anılacaktır
 • Mühendis Çekmecesinde; siyasi içerikli paylaşım, din, dil veya ırka karşı hakaret veya onur kırıcı paylaşımlar yapılmayacak olup makaleler içinde bu tarz sözler de kullanılmayacaktır.
 • Hazırlanan yayınlar sosyal sorumluluk bilinci ile, her yaş grubu ve tüm sosyal çevredeki insanların faydası düşünülerek Amaca uygun yapılacaktır. Her türlü canlı/cansıza maddi veya manevi zarar verebilecek, toplumu yasal olmayan eylemlere veya galeyana sürükleyebilecek paylaşımlar yapılmayacaktır. Yazarın yayınladığı yazılardan kendi sorumludur, Mühendis Çekmecesi sorumlu tutulamaz.
 • Yazar, Türkçe Bir Kaynaktan Alıntı Yapması Gerekiyorsa Alıntıyı “Alıntı Bölümü” şeklinde yayın içerisine ifade etmeli ve yayın sonuna kaynak belirtmelidir.
 • Yazar, Mühendis Çekmecesi sayfalarını kendi çıkarları doğrultusunda reklam veya farklı şekillerde kazanç sağlamak için kullanamaz. (Bunlar; kelimelere bağlantı ekleme, reklam yazısı, başka sitelere bağlantı verme gibi)
 • Yazar, yazılarıyla sitenin çalışma şeklini bozacak kodlama, 3 parti yazılım kullanma vb. Gibi durumlarda bulunamaz. Ayrıca Verileri yanıltıcı, hile girişimleri de yasaktır. Aksi takdirde üyeliği sonlandırılır ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki, cezai sorumluluğu kabul eder.
 • Yazar, yayınlamakta olan yazılarının yayından kaldırılmasını talep edebilir. Bu talep yönetim onayına tabidir ve eğer yönetim onaylamazsa yazı kaldırılmaz. Ama yazar isminin kaldırılmasını isterse yazı anonim olarak yayınlanabilir.
 • Mühendis Çekmecesi’ nde yayınladığınız yazıların yedeğinin alınması önerilmektedir. Yazıların veya yorumların yedeklerinin alınmaması nedeniyle kaybolmasından, silinmesinden veya hasar görmesinden Mühendis Çekmecesi sorumlu tutulamaz.
 • Yazar, Mühendis Çekmecesi Mail Adresine Yazarlık Başvurusunu Yaptığı Andan İtibaren Bu Sayfada ve Kullanım Koşullarında Yer Alan Tüm Hükümleri Kabul Etmiş Sayılacağını ve Bu Şartların Kendisi Hakkında Hüküm İfade Edeceğini Kabul Eder.
 • Yazar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamı Dışında yayınlar paylaşamaz. Kırılmış Programlar, Eğitimler, Kitaplar vb. Ayrıca Yazar yayınlarında kullanacağı görselleri telif hakkı içermeyen platformlardan temin etmelidir.
 • Yazar, Yayınlarını imla kurallarına uygun bir şekilde ve bir başlık görseli artı minimum bir içerik görseli ile yayımlamalıdır. Görselleri siteye yüklemeden önce isimlerini Türkçe karakter ve boşluk bulundurmadan yazmalıdır. Boşluk olması gereken yerlere “-“ yeterlidir.
 • Yazarın, yayın içeriğine görsel dışında bir dosya yüklenecekse şayet dosya yönetim tarafından kontrol edildikten sonra sunuculara yüklenir ve yazara paylaşacağı link gönderilir.
 • Mühendis Çekmecesi bu maddeleri istediği zaman haber vermeksizin değiştirme hakkını kendinde saklı tutar.

Yürürlük Tarihi: 05.08.2018

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün