Programlar

Primavera P6 Professional Project Management 19.12

Merhaba;
Bugün sizlerle Primavera P6 programını sunuyoruz. Tanıtımını ve ne işe yaradığını ise firmanın kendi sitesinden alınan aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz. Şahsi görüşüm planlama departmanında çalışan her inşaat mühendisinin mutlaka bilmesi gereken bir program.
Projelerin zamanında ve bütçesi içerisinde bitmesinde ve proje taraflarının tümünün beklentilerinin en iyi şekilde karşılanmasında etkin proje planlama ve kontrolün önemi artık pek çok firma tarafından anlaşılmıştır.
Bu alanda başarı, proje yönetimini kurumsallaştırarak, tüm projelerde tutarlı, sürekli ve standard bir yönetim yaklaşımı benimsemeyi gerektirir. Böyle bir yaklaşımın hedefleri özetlenecek olursa:
·        Projelerin, kişilerden bağımsız, standart yönetim süreçlerine kavuşturulması
·        Süresel ve mali performansının kontrolü
·        Projeleri kontrol etmek için gerekli analitik bilgiye erişim ve organizasyonun çeşitli seviyelerindeki ihtiyaçlara uygun raporlama
 
Çok Projeli Planlama: Tek bir projeyi planlamanın ötesinde, birden fazla projeyi birlikte planlamak, projeler arası ilişkileri yansıtmak ve etkilerini anlamak, pekiştirilmiş raporlar almak mümkündür.
 
Çizelgeleme: P6 CPM -Kritik Yol Metoduna dayalı çizelgeme algoritmasının yanı sıra, kaynak dengeleme ve birden fazla bolluk yolu belirleme gibi analiz yöntemleri sunar. Projedeki gecikmeleri ve nedenlerini anlamanızı sağlayan planlar üretmenizi sağlar.
 
Kaynak ve Maliyet Yönetimi: Primavera projenin zaman boyutu ile kaynak kullanımı ve maliyet bütçelerini bir bütün olarak planlamanızı ve takip etmenizi sağlar. İşgücü, malzeme ve donanım tipi kaynakların yanı sıra götürü masrafların da tanımlanması ve planlanması mümkündür.
 
ERP ve Muhasebe Entegrasyonu: P6 yazılım mimarisi ve veritabanıyla proje zaman ve maliyet verilerinin başka sistemlerle paylaşımı ve kurumsal yönetim yazılımlarıyla entegrasyonunu kolaylaştırır. Artık Oracle ürün ailesinin bir parçası olan Primavera, JDE ve E-Business Suite gibi Oracle ERP çözümleriyle kolayca entegre edilebilir.
 
Hedef Planlar: Sınırsız sayıda hedef plan (baseline) oluşturulabilir. Bu sayede projenin güncel hali, orijinal planlarla veya örneğin altı ay önceki haliyle karşılaştırılabilir. Karşılaştırmalarda Gantt ve maliyet grafiklerinin yanısıra sapma alanlarını da içeren tablolar kullanılabilir. Ayrıca proje versiyonlarının farklarını raporlayan Claim Digger modülü ile detaylı karşılaştırmalar yapılabilir.
 
Grafikler: Proje verilerini çekici ve anlaşılır bir şekilde sunmak için esnek bir şekilde özelleştirilebilir grafikler kullanılır. Gantt Diyagramları, Histogramlar, Ağ Diyagramları, Çubuk Diyagramlar, S-Eğrileri, Mantık Diyagramları, WBS ve Organizasyon şemaları ile çıktılar alınabilir.
 
Raporlama: Kendi içerisinde yer alan rapor düzenleyici ile özgün ve sınırsız çeşitlilikte raporlar 
oluşturulabilir. Raporlar HTML, CSV veya resim gibi formatlarda alınabilir.

Kurulum

Kaynak
Kaynak
Daha Fazla Göster

Sıraceddin Eker

Mühendis Çekmecesi Kurucu Üyesiyim. 2017 Yılından Bu Yana Platformda Yazarlık ve Yönetim Üzerine Uğraşıyorum. Ayrıntılı Bilgilerime Linkedin Profilimden Ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu