GenelMühendislik Harikaları

İnsan Eliyle Yapılan Binlerce Merdiven: Chand Baori

Chand Baori görünümü itibariyle ters bir tapınağı andırsa da aslında halkın su kaynağı olarak kullandığı bir kuyudur.İnsanoğlunun yaptığı en derin su kuyusu olma ünvanına sahip Chand Baori Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde yer alan Abhaneri köyünde yer almaktadır.

9. yy’da yapıldığı düşünülen bu ilginç mimari Nikumbha Hanedanı Kralı Chanda tarafından yaptırılmıştır. Yapı 13 katlı olup 33 metre derinliğindedir. Ayrıca 3500 adet basamağa sahiptir. Bünyesinde barındırdığı bu merdivenler sayesinde eski çağlarda halk kolaylıkla su seviyesine ulaşabilmişdir.

1200 yıllık olduğu tahmin edilen devasa yapı Muson Yağmurları sırasında tepesine kadar su dolar, yeraltı suları sayesinde ise tabanı hiç kurumaz. Hindistan’ın bu saklı antik yapısı aslında yağmur sularını biriktirmek amacıyla yapılmış olsada yapıldığı çağlarda halkın buluşma ve serinleme alanları olarak da kullanılmıştır.

     Kuyu kare formda olup üç tarafı merdivenlerle kaplıdır, dördüncü tarafı ise halk için kullanılan eğlence alanını barındırmaktadır. Bu alanda dini oymalarda olmak üzere güzel heykellere sahip nişler bulunmaktadır. Hatta bu bölümde kral ve kraliçeye ait ikametgah alanları ve sahne sanatlarını izleyecek alanlar bulunmaktadır.

     Günümüzde ise yapı kullanılmamakta sadece truzim amaçlı ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Tabanda biriken yeşil renkli su ve basamaklarında oluşan yosunlar ise bunun bir kanıtıdır.

Kaynaklar
An Ancient Stepwell: Chand Baori in Rajasthan | Aerial India | CNA Insider

Nevra Eker

2013 yılında Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Mezuniyetimden sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulunduktan sonra akademik çalışmalara yönelme kararı alarak 2016 yılında Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisansa başladım. 2018 yılında yüksek lisans eğitimi tamamladım. 2017 yılında ise eşim Sıraceddin Eker ile beraber Mühendis çekmecesini kurarak Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevi yapmaya başladım. Hâlâ sitemizdeki görevime ve akademik çalışmalarıma devam etmekdeyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün