Mühendislik Harikaları

Lotus Tapınağı

      Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunan Lotus Tapınağı İranlı mimar Fariborz Sahba tarafından 2,5 yılı aşan bir sürede tasarlanmıştır. İnşasına  1977′ de başlanan yapı 1986 ‘da tamamlanmıştır. Lotus çiçeğinden ilham alınarak tasarlanan yapının genişliği 34 m, yüksekliği 40 m’dir. Yapının etrafında ise lotus çiçeğinin taç yapraklarını andıran 27 parçalık ayrı yapılar vardır. Aynı anda 2.500 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan yapı  günde 8 bin ile 10 bin kişiyi ağırlamaktadır. Yılda yaklaşık olarak 70 milyondan fazla kişi Lotus Tapınağını ziyaret etmektedir.


   Cephe kaplaması Yunanistan’daki Pentelicusm Dağı’ndan beyaz mermerden yapılmış, aynı mermer Parthenon’u inşa etmek için kullanılmıştır. Binada 9 giriş bulunmaktadır, bu kapılar dünyada 9 dinin var olduğunu simgeler. Lotus Tapınağı bulunan tek kubbe ise  Tanrı’ nın tek olmasını simgeler.

     

Nevra Eker

2013 yılında Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Mezuniyetimden sonra çeşitli özel şirketlerde inşaat mühendisliği görevinde bulunduktan sonra akademik çalışmalara yönelme kararı alarak 2016 yılında Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisansa başladım. 2018 yılında yüksek lisans eğitimi tamamladım. 2017 yılında ise eşim Sıraceddin Eker ile beraber Mühendis çekmecesini kurarak Mühendis Çekmecesi'nde yazarlık ve editörlük görevi yapmaya başladım. Hâlâ sitemizdeki görevime ve akademik çalışmalarıma devam etmekdeyim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün